Bękarty Architektury? Krakowski modernizm 1918-1989 – wykład

Serdecznie zapraszamy na wykład inaugurujący projekt „Szlak Modernizmu KRK – Opowieści budynków”:
dr Michał Wiśniewski,
„BĘKARTY ARCHITEKTURY? Krakowski modernizm 1918-1989”.

Wbrew powszechnej opinii historycznego ośrodka o średniowiecznych korzeniach, Kraków jest miastem nowoczesnym, prezentującym kilka różnych, ważnych dla ubiegłego stulecia koncepcji przestrzennych. W XX wieku jego powierzchnia wzrosła ponad 60 razy stając się przestrzenią kreacji i eksperymentu.

Trudny odbiór dziedzictwa nowoczesności sprawił, że znaczna część obiektów tworzących nowoczesny Kraków, pozostaje w głębokim cieniu historycznych budynków i dzielnic. Na wykładzie zostaną pokazane kamienie milowe krakowskiego modernizmu. Wiele z tych budynków, chociaż odegrało ważną rolę w rozwoju miasta i przez dekady służyło swym użytkownikom, traktowanych jest z niechęcią, wstydem, czasem z pogardą.
Zjawisko to najczęściej można zaobserwować w wypadku budynków z czasów PRL-u, które obecnie traktuje się jako zbędny balast. Okres międzywojenny, który nie budzi tak wielu kontrowersji, i wydaje się, że jego dziedzictwo mogłoby już teraz podlegać konserwacji, w rzeczywistości w swoim architektonicznym kształcie również znika na naszych oczach wraz z kolejnymi warstwami styropianu i kolejnymi wymienionymi oknami. Nieodległa przeszłość, długo skazana za zapomnienie i traktowana z niechęcią, warta jest przypomnienia. Stanowi nie tylko ważny rozdział naszej historii, ale przede wszystkim kluczowy element przestrzeni, w której żyjemy.

15 października 2014, 18:00,
Miejsce: FORUM Przestrzenie, wstęp wolny
facebook: https://www.facebook.com/events/1482131335391344/

Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski, absolwent historii sztuki i architektury, badacz związków nowoczesnej architektury i polityki w regionie Europy Środkowej. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury, stypendysta Komisji Fulbright’a (GSAPP, Columbia University 2005-2006). Autor licznych artykułów oraz monografii Ludwika Wojtyczki (2003) i Adolfa Szyszko-Bohusza (2013), wiodących architektów międzywojennego Krakowa. Współautor wystaw: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (MNK, 2012), „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, 2013), “Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, 2014) oraz „Impossible Objects” pokazywanej w Pawilonie Polskim w ramach 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury.

Wykład poprzedzony zostanie krótkim omówieniem projektu „Szlak Modernizmu KRK – Opowieści budynków” Kacpra Kępińskiego (Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Instytut Architektury). Będzie to także oficjalna inauguracja Krakowski Szlak Modernizmu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

, , ,