Dekada luksusu – PRL i hotele w latach 70. – Andrzej Szczerski

W ramach cyklu wydarzeń towarzyszących ekspozycji Odwilż 56 – Cracovia 65 Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowe w Krakowie ds. naukowych, pt. „Dekada luksusu – PRL i hotele w latach 70.”, który odbędzie się we wtorek 16 stycznia w FORUM Designu.

„Hotel Cracovia symbolizować miał nowy okres w rozwoju miasta już w czasach „małej stabilizacji”, kiedy to dawna stolica Polski zyskała nowe oblicze, tym razem ukształtowane przez architekturę późnego modernizmu, odległą od nowohuckiego socrealizmu, który nigdy nie został wprowadzony do historycznych dzielnic w centrum. Nowy hotel i związany z nim bezpośrednio budynek kinoteatru Kijów, w którym odbywały się międzynarodowe festiwale filmowe, stanowić miał także widoczny znak otwarcia Krakowa i Polski na świat po okresie stalinowskim. Tu mieli przyjeżdżać zagraniczni goście i ty krakowianie, w biurze Orbisu, mogli kupować bilety na wycieczki, także zagraniczne. W czasach, kiedy wydawanie paszportów było ściśle reglamentowane, była to jednak tylko zapowiedź prawdziwej wolności podróżowania, mimo to i tak znacząca. Hotel oferował mieszkańcom Krakowa już bez ograniczeń dostęp do efektownej restauracji i kawiarni z widokiem na Błonia, a także nowocześnie zaaranżowanych sklepów, które mogły wydawać się namiastką lepszego świata, jaki miała przynieść „mała stabilizacja”.

Powstanie hotelu Cracovia miało jednak nie tylko krakowski wymiar. Inwestycję tę można potraktować jako zapowiedź szerszej zmiany, do jakiej miało dojść w kolejnej dekadzie w całym kraju. Jej charakterystyczną cechą była kontrolowana dystrybucja luksusu i nowoczesności, mających świadczyć o rozwoju kraju i dobrobycie, jaki zapewniał masom ustrój socjalistyczny. Po latach kosztownej odbudowy z wojennych ruin i oszczędzania to właśnie luksus uzyskiwał znaczenie stricte ideologiczne.”

źródło: „Nowe dziedzictwo. Hotel Cracovia, czyli muzeum designu i architektury w Krakowie”, prof. dr hab. Andrzej Szczerski, w: „Światowid” 4/2017 – rocznik Muzeum PRL-u w Krakowie

prof. dr hab. Andrzej Szczerski – zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych, historyk sztuki i kurator, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ. Wykładał także na Goethe-Universität we Frankfurcie na Menem (2003) i na University of St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004). Od 2009 r. Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Autor publikacji poświęconych sztuce XX wieku i sztuce współczesnej, w tym książek Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (Kraków 2002) i Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939 (Łódź 2010). Redaktor serii Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej (Kraków: Dodo Editor, od 2013), ostatnio opublikował Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku (Kraków: Dodo Editor, 2015).Współautor wystawy „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie w 2009 r oraz kurator wystawy „Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany” w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2010 roku i „#Dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2017 roku.

16 STYCZNIA 2018, WTOREK
godzina: 18:00
Dawny Hotel Cracovia (al. Focha 1), Forum Designu
wstęp na wykład wolny
bilety na wystawę: 7 zł normalny, 5 zł ulgowy
www.instytutarchitektury.org/odwilz

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków PL