Dekorowana buda czy kaczka? Rozmowa o architekturze pomo w KRK

Cztery lata temu stworzyliśmy Krakowski Szlak Modernizmu Tej jesieni startuje nasz nowy projekt Pomoszlak – Architektura Postmodernizmu w Krakowie. To inicjatywa, której celem jest archiwizacja i popularyzowania dorobku postmodernistycznej architektury i urbanistyki. W ramach projektu przygotowujemy stronę internetową prezentującą najważniejsze realizacje i projekty krakowskiego postmodernizmu. Portal zawierać będzie ogólnodostępne materiały edukacyjne, dokumentację i opisy budynków, mapy i przewodniki. Projektowi towarzyszą spacery i wykłady.

24 października o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha organizujemy inaugurującą Pomoszlak debatę z twórcami najważniejszych realizacji postmodernistycznych w Krakowie: Krzysztofem Ingardenem, Dariuszem Kozłowskim oraz Romualdem Loeglerem. Porozmawiamy z nimi o ich projektach, o tym jak międzynarodowy dyskurs postmodernizmu przenikał przez żelazną kurtynę oraz, czy i kiedy w polskich realiach można było znaleźć zastosowanie dla ukutego przez Roberta Venturiego i Denise Scott-Brown w „Uczyć się od Las Vegas” rozróżnienie budynków na „kaczkę” i „dekorowana budę”.

Debatę poprowadzą Alicja Gzowska, współautorka antologii „Postmodernizm polski” z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, oraz Dorota Jędruch i Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury.

Krzysztof Ingarden – architekt, doc. dr inż. hab. , profesor KAAFM. Pracował w 1984–1985w biurze Arata Isozaki w Tokio, w roku 1987 w J.S. Polshek & Partners w Nowym Jorku. Współzałożyciel biura JET Atelier (1991–2009) i Ingarden & Ewý Architekci (od 1998) prowadzonego razem z Jackiem Ewým. Od roku 2003 wykłada na wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii (prodziekan w latach 2003–2011). Od roku 2002 Konsul Honorowy Japonii w Krakowie. Autor wielu budynków architektonicznych, m. in. pawilonu na Expo 2005 w Japonii, Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Centrum Kongresowego ICE w Krakowie.

Dariusz Kozłowski – polski architekt, rysownik, malarz i pracownik naukowy. Twórca obiektów sakralnych, m.in. Seminarium Zmartwychwstańców w Krakowie, budynków mieszkaniowych, przemysłowych – m.in. Domu Alchemików i prywatnych domów. Profesor Politechniki Krakowskiej, kierownik katedry Projektowania Architektonicznego. Od 2005 do 2012 dziekan Wydziału Architektury. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2011 roku.

Romuald Loegler – polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP (1994). W 1964 ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1973 wyjechał do Austrii, a w kolejnym roku powrócił do Krakowa gdzie założył własne biuro architektoniczne, od 1987 działające jako Atelier Loegler. Do jego najważniejszych realizacji w Krakowi należą osiedle mieszkaniowe Centrum E w Nowej Hucie, Brama do Miasta Umarłych na Cmentarzu Batowickim, rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej, rozbudowa Uniwersytetu ekonomicznego oraz gmach Opery Krakowskiej.

Wstęp na wydarzenie wolny.

Organizator: Instytut Architektury
Współorganizator debaty: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Partner merytoryczny: autoportret
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków PL

www.instytutarchitektury.org