Elementy architektury: wykład Macieja Miłobędzkiego

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Miłobędzkim z JEMS Architekci.
Tematem wykładu będą „Problemy reaktywacji”.

Miasta masowo pozbywają się coraz to młodszych budowli. Paradoksalnie wyburzane są te obiekty, które zaprojektowano z myślą o elastycznym użytkowaniu, łatwym, nie kłopotliwym dostosowywaniu się do zmieniających się z czasem potrzeb i wymagań technologicznych. Usuwane są przykłady architektury wysokich i złożonych technologii, tak instalacyjnych, jak i konstrukcyjnych czy fasadowych. Usuwane i zastępowane często obiektami  podobnymi, tyle że nowszymi.

Poprzecinane żelbetowe półki, gęste wiązki przewodów, rur, powyginane profile stelaży okładzin galanterii wykończeni ścian, sufitów i podłóg, składają się na przerażający obraz sekcji zwłok nowoczesnej architektury. Straty środowiskowe, marnotrawstwo energii, surowców i materiałów przybierają coraz to większe rozmiary.

Wbrew upowszechnionym sądom funkcja budynku jest jego najmniej trwałą cechą, zaś wysoka technologia przyspiesza jego starzenie się i odejście. Próby uzdrawiania są kłopotliwe i nieopłacalne.

W oparciu o przykład „ożywianych” czy reaktywowanych przez JEMS architekci budynków ( tych zabytkowych i całkiem nowych), chciałbym podjąć tematykę trwałego i odpowiedzialnego projektowania, dostosowywania się architektury do szybko zmieniających się warunków społecznych, utylitarnych, technicznych czy cywilizacyjnych. Nasze projekty uzupełnione będą przykładami architektury podejmującej w różnych miejscach na świecie podobną problematykę, a także studenckimi projektami wykonanymi pod naszym kierunkiem i  badającymi możliwości tworzenia nowych bardziej uniwersalnych a przez to trwałych wzorców budowania.

Maciej Miłobędzki

Architekt. Urodził się w 1959 roku w Warszawie. W 1985 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984-1988 pracował w Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wybrane realizacje: Siedziba AGORY S.A w Warszawie, Budynek mieszkalno – pensjonatowy w Konstancinie, „Dom przyszłości” w Choszczówce, Zespół domów mieszkalnych przy ul. Wilanowskiej w Warszawie, Budynek TRIO w Warszawie, Skwer Hoovera w Warszawie, Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Rozbudowa Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, Przebudowa i rozbudowa Hali Koszyki w Warszawie.

29 listopada (środa), godz. 18.00,
Maciej Miłobędzki, JEMS Architekci
PROBLEMY REAKTYWACJI
Wstęp wolny
Goethe-Institut Krakau
Rynek Główny 20
Wydarzenie na facebooku: LINK

_JKS3703

, , ,