Juhani Pallasmaa – wykład: MYŚLĄCA DŁOŃ – Egzystencjalna i ucieleśniona mądrość w architekturze

Instytut Architektury i Muzeum Narodowe w Krakowie
zapraszają na wykład:
JUHANI PALLASMAA
MYŚLĄCA DŁOŃ – Egzystencjalna i ucieleśniona mądrość w architekturze

14 października, godzina 18:00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, wstęp wolny

W naszej globalnej kulturze przywiązujemy ogromne znaczenie do wirtualności i wizualności, a umysł i ciało stają się coraz bardziej oddalone. I chociaż przykładamy ogromną wagę do wyglądu, jako atraktora seksualnego i wyrazu naszej społecznej tożsamości, rola naszego ciała w pełnym rozumieniu świata i kondycji człowieka została mocno zaniedbana. Potencjał ciała jako aparatu poznania – z wszystkimi zmysłami i funkcjami ciała – nie został właściwie rozpoznany.
Rzemiosło i praca artystyczna może być uprawiana tylko poprzez faktyczne zjednoczenie umysłu i ciała. Nawet takie rodzaje ludzkiej działalności jak myślenie i pisanie, które są postrzegane jako wyłącznie intelektualne, w rzeczywistości zależą od połączenia czynności ręki i mózgu.
Juhani Pallasmaa w książce „Myśląca dłoń” analizuje wspaniały potencjał ludzkiej ręki. Pokazuje jak ołówek w ręce artysty i architekta staje się mostem pomiędzy wyobrażającym sobie umysłem, a wyłaniającym się w procesie twórczym obrazem.

Juhani Pallasmaa jest jednym z najbardziej znanych fińskich architektów i myślicieli. Pełnił funkcje m. in.: rektora Instytutu Sztuk Przemysłowych w Helsinkach, dyrektora Muzeum Fińskiej Architektury oraz profesora i dziekana wydziału architektury na Uniwersytecie Technologicznym w Helsinkach. Wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie. Po polsku nakładem Instytutu Architektury ukazały się dwie książki: “Oczy skóry” (2012) I “Myśląca dłoń” (2015).

logo_mkidn
Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie na Facebooku: LINK

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

, , , ,