Krakowskie Szlaki Architektury

Instytut Architektury prezentuje projekt Krakowskie Szlaki Architektury:

bazę wiedzy na temat architektury modernistycznej i postmodernistycznej Krakowa w formie interaktywnego portalu. Portal zawiera dane i dokumentację fotograficzną wybranych budynków z okresu międzywojennego modernizmu, socrealizmu, socmodernizmu i postmodernizmu. Prezentacje architektury są uzupełnione o ogólne informacje o architektach, kontekście społecznym i kulturowym oraz genezie powstawania budynków.

Strona zawiera interaktywną mapę, umożliwiającą korzystanie z zasobów wiedzy w terenie oraz wybrane trasy, ułożone topograficznie. Ważnym elementem strony są materiały multimedialne: wykłady, podcasty i filmy poświęcone krakowskiej architekturze XX wieku.

Modernizm jako styl architektoniczny jest przejawem nowoczesności. Budynki modernistyczne cechuje uproszczona forma wynikająca z funkcji, ograniczona dekoracja, rytmy, duże przeszklenia, a także zastosowanie nowych technologii: konstrukcji opartych o żelbetowy szkielet oraz płaskich dachów. Cechy te są charakterystyczne dla globalnych trendów w architekturze, lecz modernizmów jest wiele, a ich wyraz zależy również od lokalnych tradycji.

 

Architektura Postmodernizmu w Krakowie to pierwszy w Polsce projekt archiwizacji, udostępniania i popularyzowania architektury i urbanistyki postmodernizmu. Dzieła należące do tego nurtu architektonicznego zawierają odniesienia do stylów historycznych, rehabilitują detal i tradycyjne formy miejskie jak ulica i plac. Często pstrokato-kolorowe był w latach 80. swoistą reakcją na szarą wielką płytę. Ruch postmodernizmu w architekturze cechuje ironii i gra z odbiorcą. W Krakowie największym dziełem postmodernistycznej architektury jest seminarium Zmartwychwstańców na Zakrzówku, czyli Droga Czterech Bram, zaprojektowane przez zespół Dariusza Kozłowskiego i Marii Misiągiewicz.

Trasy proponowane do zwiedzania w ramach Krakowskich Szlaków Architektury:

Aleje Trzech Wieszczów, Błonia i Miasteczko Studenckie AGH, Krowodrza, Nowa Huta, Półwsie Zwierzynieckie, Stare Miasto, Wesoła i Grzegórzki, Godła krakowskich kamienic, Pomokraków

Projekt jest nową odsłoną dwóch dotychczasowych inicjatyw Instytutu Architektury: Krakowskiego Szlaku Modernizmu (od 2014, wpółorganizator Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto) oraz Pomoszlaku

Projekt Krakowskie Szlaki Architektury jest współfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa

Więcej na stronie:

Szlakmodernizmu.pl