Natura Urbana: nieużytki Berlina. Pokaz filmu i spotkanie z Matthew Gandym

W ramach 4. edycji cyklu spotkań Elementy Architektury zapraszamy na pokaz filmu
Natura Urbana. Nieużytki Berlina i spotkanie on-line z jego reżyserem Matthew Gandym.
Film NATURA URBANA | Nieużytki BERLINA opowiada powojenną historię Berlina poprzez historię roślin. Dokument przenosi nas z Trümmerlandschaften i ich unikalnych ekologii na opuszczone dachy wodociągów Friedrichshagen na obrzeżach miasta. To spotkanie z niezwykłą różnorodnością spontanicznej roślinności z całego świata, która wyrosła na liniach kolejowych, na rogach ulic oraz na charakterystycznych berlińskich nieużytkach.
W Natura Urbana zmieniająca się roślinność Berlina opowiada historią równoległą do zniszczeń wojennych, podziału geopolitycznego i najnowszej fazy transformacji miejskiej. Natura Urbana zabiera nas w wyjątkową podróż przez Berlin, począwszy od mikrokosmosu botanicznego popękanych kostek brukowych, po wyszukane próby odwzorowania całego miasta pod kątem charakterystycznych stref ekologicznych.
Film i spotkanie w języku angielskim
Matthew Gandy jest geografem, ekologiem miejskim i wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów dokumentalnych. Jest profesorem geografii i wykładowcą King’s College na Uniwersytecie w Cambridge. Wcześniej wykładał na University College London, gdzie założył i pełnił stanowisko dyrektora UCL Urban Laboratory w latach 2005-2011. Obok działalności naukowej tworzy filmy dokumentalne oraz poszukuje nowatorskich sposobów dotarcia do szerokiej nieakademickiej publiczności.
Uwaga! Dzięki uprzejmości producentów udostępniamy nieodpłatnie link do filmu z napisami w języku angielskim. Link będzie aktywny do 27 listopada. W celu otrzymania linku prosimy o e-mail na adres: natura.urbana.pl@gmail.com
Kasper Jakubowski – dr inż. architekt krajobrazu. Pomysłodawca, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę zajmującej się edukacją ekologiczną w miastach. Współautor wydanych spacerowników dla dużych i małych po dzikiej przyrodzie miasta (Kraków, Warszawa). W swoich badaniach zajmował się problematyką adaptacji przyrody nieużytków na nowe kategorie parków miejskich i udostępnienia terenów przyrodniczych w miastach na cele edukacji ekologicznej.
Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka czasopisma „Autoportret”, prezeska fundacji Instytut Architektury, kuratorka wystaw architektonicznych. Autorka książki „Jesteśmy wreszcie we własnym domu” poświęconej przemianom architektury mieszkaniowej w transformacji (Instytut Architektury 2019).