Odwilż 56 – Cracovia 65: Wydarzenia w weekend 9 – 10 grudnia

fot. Mirosław Żak / pracownia fotograficzna Muzeum Narodowego w Muzeum Narodowe w Krakowie

Przed nami kolejny wypełniony wydarzeniami weekend! Razem z FORUM Designu zapraszamy na spotkania: Cracovia źle urodzona. Spotkanie z Filipem Springerem i Cold War Modern An Exhibition Revisited – wykład Davida Crowleya, Oprowadzania kuratorskie i sobotni minikiermasz książki architektonicznej (14.00-18.00), na którym będzie można nabyć w cenach świątecznych publikacje Wydawnictwa Karakterautoportretu i Instytutu Architektury. Do zobaczenia!

Oprowadzania kuratorskie:
9 GRUDNIA 2017, Sobota
12:00 – Oprowadzanie kuratorskie: Kacper Kępiński
10 GRUDNIA 2017, Niedziela
12:00 – Oprowadzanie kuratorskie: Marta Karpińska
Facebook LINK

Cracovia źle urodzona. Spotkanie z Filipem Springerem
9 GRUDNIA 2017, Sobota
16:00. FORUM Designu, Facebook LINK

„W 1956 roku Cęckiewicz wyjechał na wycieczkę studyjną do Francji. Miał zapoznać się z nowoczesną architekturą i przywieźć inspiracje do Polski. (…) Po powrocie postanowił trochę tej współczesności wprowadzić do ciągle jeszcze zapatrzonego w przeszłość Krakowa. Tak się złożyło, że Orbis budował w całej Polsce sieć luksusowych hoteli, w których mogliby się zatrzymywać dewizowi turyści. W Krakowie również miał powstać taki obiekt. A Cęckiewicz wymyślił, że mógłby on stanąć właśnie naprzeciwko Muzeum Narodowego. Żeby go zaprojektować, rzucił intratną posadę głównego architekta miasta”. Tak wszystko się zaczęło – o losach tego charakterystycznego i wzbudzającego ogromne emocje budynku możecie przeczytać w nowym, poszerzonym i dodatkowe teksty wydaniu ŹLE URODZONYCH.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z FILIPEM SPRINGEREM, które odbędzie się w Hotelu Cracovia już 9 grudnia o godz. 16:00. Rozmowę o architekturze Witolda Cęckiewicza i tajemnicach Cracovii poprowadzą Dorota Leśniak-Rychlak oraz Marta Karpińska z Instytutu Architektury, współorganizatora spotkania. Nie możemy się doczekać, drugiej takiej okazji nie będzie, przybywajcie!

Cold War Modern An Exhibition Revisited – wykład Davida Crowleya
9 GRUDNIA 2017, Sobota
18:00. FORUM Designu, Facebook LINK

Zimnowojenny modernizm: powrót na wystawę
wykład Davida Crowleya (wykład w języku angielskim)

W 2008 roku David Crowley współkuratorował wystawę Cold War Modern. Design 1945-70, jedną z cieszących się ogromną popularnością ekspozycji w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, pokazującej modernizm w architekturze i designie. Cold War Modern była pierwszą znaczącą wystawą, która pozywała prace z bloku wschodniego razem z ikonami “zachodniego” designu. Pokaz był za to zarówno mocno wychwalany, jak i krytykowany. W swoim wykładzie David Crowley opowie o tym, jak powstawała wystawa w Londynie i dwóch innych miejscach (Rovereto i Wilnie), o jej zasadniczych częściach, a także o jej przyjęciu w światowych mediach.

Cold War Modern: An Exhibition Revisited
lecture by David Crowley (in English)

In 2008 David Crowley co-curated Cold War Modern. Design 1945-70, one a series of blockbuster exhibitions at the Victoria and Albert Museum in London exploring the history of modernism in architecture and design. Cold War Modern was the first exhibition in a major venue to put works on display from the ‘Eastern Bloc’ alongside icons of ‘Western’ design. It was both celebrated and sharply criticised for this decision. In this talk David Crowley will explore how the show took shape in London and two other venues (Rovereto and Vilnius), exhibition major parts, as well as its reception in the world’s media.