Po wschodniej stronie żelaznej kurtyny – wykład

Zapraszamy na wykład Michała Wiśniewskiego, współkuratora wystawy Odwilż 56 – Cracovia 65 Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza o architekturze powojennego modernizmu po tej stronie żelaznej kurtyny.
Po 1956 roku w większości państw bloku wschodniego modernizm wrócił do łask. Izolacja w jakiej tkwiły Czechosłowacja, Polska lub Węgry sprawiły, że wiedza na temat rozwoju architektury nowoczesnej w tej części Europy pozostaje wciąż mało rozpoznana, a jej obraz zdominowany jest przez sposób postrzegania wszechobecnych bloków z żelbetowych prefabrykatów. Tymczasem rzeczywistość, w jakiej funkcjonowała ta architektura była bardzo złożona, a stosowane tutaj rozwiązania nie były wcale odległe od tego co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

MICHAŁ WIŚNIEWSKI – historyk sztuki i architekt, interesuje się związkami architektury modernistycznej i polityki w kontekście Europy Środkowej. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Autor wielu opracowań i publikacji dotyczących architektury. Kurator wystaw architektonicznych. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

Sobota, 16 grudnia 2017, godzina 18:00, Forum Designu (Hotel Cracovia)
Facebook LINK