Cztery ściany i dach – premiera książki

Cztery ściany i dach – premiera książki

Fundacja Instytut Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę polskiego wydania bestsellerowej książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji autorstwa Reiniera de Graafa – partnera w OMA, jednej z najbardziej znaczących globalnych pracowni architektonicznych. Wydaniu publikacji – przetłumaczonej przez Grzegorza Piątka – towarzyszyć będzie spotkanie z Reinierem de Graafem. Z autorem rozmawiać będą Dorota Leśniak-Rychlak, Bolesław Stelmach i Łukasz Wojciechowski. 

Cztery ściany i dach to porywająca, oparta na tragikomicznych doświadczeniach autora relacja o współczesnych realiach zawodu architekta, utraconych ideałach architektury, fałszywych pretensjach jej twórców i całkowitym uzależnienia profesji od globalnej gry rynkowej. De Graaf w swoich przesyconych gorzkim humorem zapiskach rysuje obraz świata w pierwszych dekadach XXI wieku. Pozwala podejrzeć korytarze władzy w Moskwie, Dubaju i Londynie, szuka ginących śladów po programach budownictwa społecznego w St. Louis i na przedmieściach Nowego Jorku, zderza urojenia na temat smart city z ponurymi realiami megamiast globalnego Południa. Demaskuje bezradność architektów skazanych na konflikt interesów – obsługiwanie sił, którym należałoby stawić opór. Rosyjscy oligarchowie i szejkowie z Emiratów, pazerni deweloperzy i cyniczni konsultanci, politycy i miotający się w sieci zależności architekci budują razem świat, w którym nigdy nie wiadomo, kto pociąga za sznurki.

Reinier de Graaf – architekt, urbanista, badacz i krytyk architektury, kurator wystaw, eseista. Partner w założonej przez Rema Koolhaasa pracowni architektonicznej Office for Metropolitan Architecture. De Graaf odpowiada za projekty biura realizowane w Europie, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Był jednym ze współzałożycieli AMO –  powstałego w 2002 roku think tanku wspierającego badawczą działalności OMA. 

Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret” (od 2007 roku, wyd. Małopolski Instytut Kultury). Założycielka i prezeska zarządu Fundacji Instytut Architektury. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, m.in.: Figury niemożliwe – Pawilon Polski na XIV Biennale Architektury w Wenecji, Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, Festiwal Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Bolesław Stelmach –dr hab. inż. architekt, prof. PŁ. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Łukasz Wojciechowski – architekt, współzałożyciel VROA Architekci, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor książek Bryk do architektury (Wrocław: SARP Oddział we Wrocławiu, 2011) oraz We wstecznym lusterku. Architektura i samochody w XX wieku (Wrocław: Unpubleashed,  SARP Oddział we Wrocławiu, 2014).

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Czas: 12 grudnia, 17.00-20.00
Organizatorzy: Instytut Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Facebook: LINK