Haus der Statistik – nowa miejska utopia?

Haus der Statistik – nowa miejska utopia?
Miała to być typowa historia. W 2009 roku został rozpisany konkurs na zagospodarowanie położonej tuż obok berlińskiego Alexanderplatz działki, na której znajdował się opuszczony gmach dawnego Centralnego Państwowego Urzędu Statystycznego NRD. Zwycięski projekt zakładał zburzenie znajdującego się na tym terenie budynku i postawienie na jego miejscu nowoczesnego biurowca. Jednak w 2015 wszystko się zmieniło, gdy grono berlińskich aktywistów, twórców, architektów a wkrótce i polityków na fali coraz dotkliwszego kurczenia się w stolicy Niemiec przestrzeni dla kultury i spadającej dostępności mieszkań wystąpiła z pomysłem zachowania dawnego gmachu urzędowego i zamienienia go w miejsce otwarte na sztukę, kulturę i potrzeby społeczne. Po kilku latach „Haus der Statistik” stał się modelowym projektem, ukazującym w jaki sposób można przywrócić tę część Berlina jego mieszkańcom i stanowiącym ważny głos w dyskusji o wykorzystywaniu dostępnych zasobów miejskich.
W ramach 4. edycji cyklu spotkań Elementy Architektury zapraszamy na wirtualny spacer po wnętrzach Haus der Statistik i na rozmowę z Matthiasem Einhoffem, jednym z twórców tej inicjatywy.
Rozmowę poprowadzi Małgorzata Jędrzejczyk.
Matthias Einhoff (*1972) ¬– współzałożyciel i dyrektor ZK/U (Zentrum für Kunst und Urbanistik) w Berlinie. Po ukończeniu Universität der Künste w Berlinie zajmował się rozwijaniem eksperymentalnych form i narzędzi wytwarzania wiedzy i jako część kolektywu artystycznego Superschool zrealizował takie działania, jak Kongress des Halbwissens, Superschool TV oraz Das Gesichtsbuch. W 2010 założył grupę Wasteland Twinning Network, która podejmowała na polu sztuki problem dostępnych w różnych częściach świata nieużytków. Jako współtwórca kolektywu KUNSTrePUBLIK Matthias Einhoff pracuje od roku 2006 jako artysta, kurator, badacz oraz aktywista, angażując się w takie inicjatwy, jak Skulpturenpark Berlin_Zentrum, Werkleitzfestival, Vasl Arts Pakistan, 5. Berlin Biennale, Jakarta Biennale 2013, Urbane Künste Ruhr w ramach Archipel in√est, itd. W 2012 był jednym z twórców ZK/U ¬– organizacji powstałej na terenach dawnego dworca towarowego w Berlin-Moabit, której celem było łączenie działań z obszaru sztuki, badań z zakresu urbanistyki oraz codziennych praktyk miejskich. Matthias Einhoff wykładał na Kunsthochschule Kassel, Universität der Künste w Berlinie a także prowadził liczne działania warsztatowe, m.in. dla Goethe Institut w Moskwie, Digital Arts Lab, Holon czy Beaconhouse College, Lahore. W 2016 współtworzony przez niego kolektyw KUNSTrePUBLIK był jedną z organizacji‚ które powołały do życia inicjatywę „Haus der Statistik”. Prowadzone przez niego ZK/U do 2022 roku jest partnerem Documenta15 w ramach obszaru „praktyki kolektywne”.
Linki:
www.kunstrepublik.de www.zku-berlin.org
www.hausderstatistik.org
Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Ukończyła interdyscyplinarny program studiów doktoranckich Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Pracuje w Pilecki-Institut Berlin, gdzie prowadzi program Execising Modernity. Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach poświęconych współczesnej sztuce i architekturze. Współredaktorka antologii tekstów „Obraz/Ciało” czy publikacji „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Kuratorka wystaw, m.in. „Bliskość linii prostej. Performatywość awangardy” (2018); „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Sztuka” (2019); „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy” (2019-2020). W 2020 roku była współkuratorką X Weekendu Architektury w Gdyni.