Jak myśli dłoń? – Rozmowa o książce Juhaniego Pallasmy

Instytut Architektury zaprasza na spotkanie z EWĄ KLEKOT, KAZIMIERZEM ŁATAKIEM I MACIEJEM SIUDĄ.

W naszej globalnej kulturze przywiązujemy ogromne znaczenie do wirtualności i wizualności, a umysł i ciało stają się coraz bardziej oddalone. I chociaż przykładamy ogromną wagę do wyglądu, jako atraktora seksualnego i wyrazu naszej społecznej tożsamości, rola naszego ciała w pełnym rozumieniu świata i kondycji człowieka została mocno zaniedbana. Potencjał ciała jako aparatu poznania – z wszystkimi zmysłami i funkcjami ciała – nie został właściwie rozpoznany. Rzemiosło i praca artystyczna może być uprawiana tylko poprzez faktyczne zjednoczenie umysłu i ciała. Nawet takie rodzaje ludzkiej działalności jak myślenie i pisanie, które są postrzegane jako wyłącznie intelektualne, w rzeczywistości zależą od połączenia czynności ręki i mózgu. Juhani Pallasmaa w książce „Myśląca dłoń”  analizuje wspaniały potencjał ludzkiej ręki. Pokazuje jak ołówek w ręce artysty i architekta staje się mostem pomiędzy wyobrażającym sobie umysłem, a wyłaniającym się w procesie twórczym obrazem.

fot. Bartosz Haduch
O doświadczeniu wynikającym z używania dłoni , także w projektowaniu architektonicznym
porozmawiamy z

Ewa Klekot – antropolożka, tłumaczka, autorka wstępu do książki. Absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych.

Kazimierz Łatak – architekt, współzałożyciel Biura Projektowego Lewicki Łatak. Pracownię z Piotrem Lewickim prowadzą od 1995 roku. Są laureatami kilkudziesięciu konkursów architektonicznych, autorami wielu budynków, nie tylko w Krakowie. Zrealizowali m. in. plac Bohaterów Getta w Krakowie (nominacja do europejskiej nagrody architektonicznej im. Ludwiga Miesa van der Rohe 2007), osiedle mieszkalne Corte Verona we Wrocławiu (nagroda główna w konkursie Brick Award 2013), czy tunel aerodynamiczny w Ożarowie.

Maciej Siuda – jest architektem, projektantem wielu aranżacji wystaw. Jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalnośd projektową, współpracując z projektantami z Hiszpanii, Polski i Japonii.

Prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak (Instytut Architektury)
Spotkanie:
16 maja (wtorek), godz. 18
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, Konopnickiej 26

Wstęp bezpłatny

O autorze książki „Myśląca dłoń”:
Juhani Pallasmaa jest jednym z najbardziej znanych fińskich architektów i myślicieli. Pełnił funkcje m. in.: rektora Instytutu Sztuk Przemysłowych w Helsinkach, dyrektora Muzeum Fińskiej Architektury oraz profesora i dziekana wydziału architektury na Uniwersytecie Technologicznym w Helsinkach. Wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie. Po polsku nakładem Instytutu Architektury ukazały się dwie książki: “Oczy skóry” (2012) I “Myśląca dłoń” (2015).
Współorganizator spotkania: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Fotografia:  Le Corbusier, pałac zgromadzeń, Czandigarh, Indie

Fot. Bartosz Haduch