Misja

Instytut Architektury to fundacja założona w Krakowie w 2011. Tworzą ją obecnie Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska i Michał Wiśniewski. Stale współpracuje Joanna Warchoł.

Fundacja Instytut Architektury zajmuje się propagowaniem bezinteresownego myślenia na temat przestrzeni poprzez promowanie edukacji architektonicznej, popularyzację architektury nowoczesnej, organizowanie interdyscyplinarnych wystaw o architekturze i działalność wydawniczą. Wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizowała wystawy: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (2012) i „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (2013). W 2014 roku kuratorzy z Instytutu Architektury we współpracy z Jakubem Woynarowskim przygotowali pokaz „Impossible Objects” w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. W 2016 roku fundacja była współorganizatorem, a jej zespół współkuratorował wystawę „»Wreszcie we własnym domu«. Dom polski w transformacji” w ramach 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Wystawy:
Za‐mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012/2013)
Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko‐Bohusza (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013/2014)
Impossible Objects (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014)
Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji w ramach 8. Festiwalu Warszawa w Budowie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Instytut Architektury, 2016)
Odwilż 56 – Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicz (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2017/2018)
Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko‐Bohusz (Galeria Henryk, Kraków, 2018)

Instytut Architektury prowadzi również od 2014 roku stronę Krakowski Szlak Modernizmu, do którego dodano również bazę danych na temat architektury postmodernizmu w Krakowie www.szlakmodernizmu.pl Od 2023 w ramach szlaku Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Michał Wiśniewski i Dorota Leśniak-Rychlak prowadzą również podcast Przecież to nie jest modernizm!  https://open.spotify.com/show/0eiAFGly2CBVNl7OLkq335

Publikacje:

J. Pallasmaa, Oczy skóry. Architektura i zmysły, przekł. M. Choptiany, 2012 (wznowienie 2023)
M. Wiśniewski, Adolf Szyszko‐Bohusz, 2013
J. Pallasmaa, Myśląca dłoń. Egzystencjalna i ucieleśniona mądrość w architekturze, przekł. M.
Choptiany, 2015
M. Karpińska, Wacław Nowakowski, 2015
Witold Cęckiewicz. Rozmowy o życiu i architekturze. Projekty, t. I,  Witold Cęckiewicz.
Socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Eseje, t. II,  M. Karpińska, D. Leśniak‐Rychlak, M.
Wiśniewski (red.), 2015
K. Twardowska, Fryderyk Tadanier, 2016
T. Ingold, Splatać otwarty świat. Architektura, antropologia, design, 2018-2019
D. Leśniak-Rychlak, Jesteśmy wreszcie we własnym domu, 2018
Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektury 1918-1981 D. Jędruch, M.
Karpińska, D. Leśniak-Rychlak (red.), 2018
R. de Graaf, Cztery ściany i dach, przekł. G. Piątek, 2019

Instytut Architektury zajmuje się:

  • promowaniem edukacji architektonicznej,
  • popularyzacją architektury, głównie nowoczesnej i współczesnej,
  • wspieraniem krytyki architektonicznej,
  • inspirowaniem debaty nad kształtem przestrzeni
  • organizowaniem interdyscyplinarnych wystaw o architekturze
  • działalnością wydawniczą.

Statut Fundacji Instytut Architektury

Ludzie Instytutu

Dr Dorota Jędruch (1977) – pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, interesuje się problemami współczesnej architektury (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym) oraz sztuk plastycznych. Współpracowniczka „Autoportretu” – pisma o dobrej przestrzeni. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

Dr Dorota Leśniak-Rychlak (1972) – redaktorka naczelna „Autoportretu. Pisma o dobrej przestrzeni” wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury. Z wykształcenia historyczka sztuki i architektka. Autorka książki „Jesteśmy wreszcie we własnym domu” (Instytut Architektury 2019). Prezeska fundacji Instytut Architektury

Agata Wiśniewska (1977) – architektka  z praktyką w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

Dr Michał Wiśniewski (1976) – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

Marta Karpińska – zastępczyni redaktorki naczelnej redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, absolwentka historii sztuki. W latach 2009-2013 redaktorka miesięcznika „Architektura&Biznes”. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

Kacper Kępiński (1992) – architekt i aktywista miejski, kurator i publicysta. Wicedyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Członek Rady Fundacji Instytut Architektury. Brał udział w przygotowaniu wystaw i publikacji Instytutu, koordynator Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

Sprawozdania z działalności fundacji

2012 – Sprawozdanie merytoryczne
2012 – Sprawozdanie finansowe

2011 – Sprawozdanie merytoryczne