Reakcja na architekturę

Zapraszamy Państwa do nadsyłania swoich wspomnień i refleksji dotyczących budynków autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza (krótkich tekstów – około strony A4 z ilustracjami, zdjęć, nagrań wideo i audio). Wybrane teksty i fotografie opublikujemy na naszej stronie internetowej oraz w materiałach towarzyszących wystawie.
Czekamy także na materiały dotyczące innych budynków modernistycznych międzywojennej i powojennej architektury Krakowa.

Zasada jest jedna – materiały (zdjęcia, teksty, nagrania audio i wideo, rysunki) muszą być wykonane przez osobę je nadsyłającą lub pochodzić z rodzinnego archiwum.

Na autorów najciekawszych tekstów czekają nagrody w postaci katalogu wystawy, a pierwszych 60 osób otrzyma od nas t-shirty akcji Hotel Cracovia Pany (www.facebook.com/HotelCracovia). Jedna osoba może otrzymać jeden t-shirt, które rozdajemy do wyczerpania zapasów. T-shirty można odbierać w butiku Bike Belle przy ul. Dietla 45 w Krakowie po wcześniejszym potwierdzeniu e-mailowym.

Szczegóły na www.szlakmodernizmu.pl/reakcja.html
Prosimy o nadsyłanie materiałów mailowo: info@instytutarchitektury.org lub pocztą: Fundacja Instytut Architektury, ul. Bałuckiego 5B/6, 30-318 Kraków

WYSTAWA: Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza

Od 23 października 2013 do 22 lutego 2014, Fundacja Instytut Architektury i Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wystawę: „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”, prezentującą twórczość jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich architektów I poł. XX w.

Adolf Szyszko-Bohusz jest autorem wielu budynków-ikon międzywojennego Krakowa m.in. Banku PKO przy ul. Wielopole, Domu Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks” przy Rynku Głównym, czy awangardowego Domu Plastyków przy ul. Łobzowskiej. Jako konserwator kierował pracami m.in. w Collegium Maius, Kolegiacie w Wiślicy, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, a przede wszystkim w Zamku na Wawelu. Budował wiele dla wpływowej i zamożnej klienteli, znaczących firm prywatnych, realizował też oficjalne zamówienia rządowe (jak m.in. modernistyczny zameczek Prezydenta RP w Wiśle).

Budynki jego autorstwa, obecne w świadomości i codziennym życiu mieszkańców Krakowa, do dziś budzą emocje, kontrowersje i wspomnienia. Przygotowując wystawę chcielibyśmy nie tylko pokazać dzieła znanego architekta, ale także dowiedzieć się, jak wygląda ich prawdziwe życie i użytkowanie dziś i jak wyglądało dawniej – jak zapisało się w Państwa wspomnieniach.

, , , , ,